[av_heading heading=’Fitness trenér s latinsko-americkým rytmem v těle’ tag=’h1′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ padding=’10’ color=” custom_font=”][/av_heading]
[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′]
Zaznamenal: Mirek Čepický
[/av_textblock]
[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Sportu se věnuje od tří let, kdy začal chodit do Sokola. Zkusil si judo, fotbal, závodní tanec, kick box, běhání i fitness. Jakuba Vobořila (30), trenéra a majitele společnosti Outdoor Traing Club, baví pomáhat lidem plnit jejich sportovní cíle. Své osobní si už nestanovuje, přestože pravidelně sportuje každý den. Potkali jsme se při projektu pro společnost Immofinanz, které patří mimo jiné kancelářská budova Pankrác House na Praze 4 a Jakub pro stovky tamních zaměstnanců připravoval sérii cvičení a přednášek. Kromě kurzů přímo ve firmách organizuje i akce a speciální kempy v přírodě. Ty ho baví nejvíc. Některé z nich organizuje i se svou přítelkyní, se kterou se seznámil také u sportu. Oba jsou certifikovaní trenéři Nike, Jakub navíc spolupracuje na různých akcích i s Red Bullem. Pod jeho hlavičkou si zaběhl nejprudší závod do vrchu, který se u nás koná, Red Bull 400. Jakubův tým doběhl třetí, jen kousek za nejlepšími profesionály.
Zaujalo mě, že jste kromě řady sportů i závodně tancoval, ještě se tomu věnujete?
Dřív jsem závodně tancoval latinsko-americké tance. Už to je minulost, ale dalo mi to rytmus, který je důležitý i při cvičení. Obecně je tancování dobrá průprava pro sport.
Kdy vás napadlo se sportem živit?
Ono se to postupně přirozeně nabalovalo. Už při škole jsem začal pracovat ve Fitness klubu, nejdřív jen za barem, ale pak jsem začal i cvičit. Čtyři roky jsem dělal i v kanceláři, věnoval jsem se financím. I u toho jsem ale hodně sportoval. Teď mi vyhovuje, že jsem v kanceláři jen část dne, zhruba třetinu, zbytek sportuji. Buď s klienty nebo sám.
Měříte si nějak, kolik toho třeba za týden naběháte?
Neměřím si nic. V tuto chvíli nemám žádný svůj osobní sportovní cíl. Spíš se to přetváří do toho, že pro lidi chci mít dobře připravené sportovní akce. A chci, aby byly prostě co nejlepší. Vnímám to z pohledu cílů lidí. Když odcházejí spokojeni oni, jsem spokojený i já. Kromě cvičení ve městech organizuji i kempy.
Kolik jich děláte a jak to probíhá?
Minulý rok jsme jich měli šest. Nejlepší byl harrachovský, připravovali jsme ho s přítelkyní a měli jsme tam třicet lidí. Vybíhali jsme třeba skokanské můstky, to je velký zážitek. Když to jde, snažím se lidi vytáhnout do hor, do přírody. Mimochodem na harrachovských můstcích se běhá i extrémní závod do kopce Red Bull 400 – běžel jsem tam štafetu s kamarády, jednou jsme byli bronzoví, s docela malým odstupem za dvěma profesionálními týmy.
Jak moc si hlídáte zdravou stravu, když každý den sportujete?
Myslím, že by to nemělo být moc nucené, je dobré k tomu dospět přirozeně. Mám rád maso a jídlo obecně miluju. Dřív jsem říkal, že rád cvičím, protože rád jím. Ale dávám si pozor, co a kde. Mám rád své tělo, a když od něj něco potřebuju, tak do něj musím dávat kvalitní jídlo.
Co byste poradil lidem, kteří zatím nesportují, sedí třeba dlouho v kanceláři a chtějí se udržet v kondici?
Nejlepší je postupně zapojovat pohyb do běžného života. Nesmí to být nucené, ale přirozené. Stačí třeba místo výtahu občas vyjít do třetího patra pěšky. Spoustu lidí z kanceláří bolí záda, takže e dobré cvičení zaměřené speciálně na ně. Stejně tak jim může pomoci jóga nebo třeba pilates. Náš tým nabízí všechny druhy tréninků, od lehčích až po speciální NTC cvičení zaměřené na celkovou fyzickou zdatnost. To nabízejí jen certifikovaní cvičitelé značky Nike. V celé republice nás je do deseti. Není důležité jen cvičení, ale i cvičitel. Ten dává každé lekci osobní ráz a z velké části ji vytváří.
Jaké cviky jste třeba dělal vy, když jste dřív pracoval v kanceláři?
V rámci kanceláře jsem se moc nehýbal, což byla velká škoda. Pak jsem to doháněl večer. Z toho jsem byl hodně rozpumpovaný a pak jsem měl problém usnout. Velkou výhodu mají všichni, kdo mají možnost cvičit během dne, například v kanceláři, nebo si mohou jít třeba na chvilku zaběhat. Není ale jedno pravidlo pro všechny. Každému vyhovuje pro cvičení jiná denní doba a je důležité, aby si lidé vyzkoušeli, co je jim příjemné a na základě toho postavili svůj životní a sportovní rytmus.
Jak řešíte, že se vám na jedné hodině sejdou lidé s různou sportovní výkonností?
Každý cvik má více variant, lehčí a těžší. Na začátku se také ptám nebo nám můžou lidé rovnou říct, pokud mají nějaký zdravotní problém. Někdo třeba nemůže plně ohýbat kolena, tak dělá jen velmi lehkou variantu daného cviku. Jiný chce naopak pořádně zabrat a je na to zvyklý, tak cvičí náročnější verzi. Všichni si mohou na různých lekcích zacvičit podle svých možností a sil.
Jaký cvičební plán máte například na jaro vy sám a jak moc je společný s plánem vaší přítelkyně, když jste oba sportovci?
Plán na jaro se odvíjí podle naplánovaných aktivit. Když to jde a časové možnosti nám to dovolí, snažíme se aktivity plánovat společně s přítelkyní. Na jaře nás čekají kempy v horách, Skialpy v Rakousku, úžasné běžecké akce V Bratislavě Wings for life, Vltava run, a další kempy. Pohyb je součástí našeho společného života a neumíme si to bez něj představit.
Co byste poradil lidem, kteří se do sportu nebo třeba i do podnikání chtějí pustit?
Pohyb je součástí mého života a jsem šťastný za práci, která mě baví a za lidi kteří mě obklopují. Proto moje rada je ať děláte to, co vás baví a naplno! Mějte v životě cíl či cíle a další lidé vám pomohou najít cestu. Nejhorší je někam jít a nevědět kam ….
[/av_textblock]