Na peníze se ho lidé ptají, až když skočil z byznysu do nejistoty

Roky se dobře živil marketingem a nikoho ani nenapadlo zjišťovat, kolik si vydělá. Pak svůj podíl v úspěšné agentuře prodal, stáhl se do ústraní a napsal knihu Karlaz: Cesta člověka, ve které se věnuje hledání spokojenosti a smyslu v práci a životě. Sám se v souladu s jejími myšlenkami už více než dva roky pokouší žít. Věnuje se jen tomu, co ho těší. Čas dělí hlavně mezi rodinu a aktivity spojené s knížkou, kterou šíří do světa. Nemá přitom zdaleka našetřeno tolik, aby nemusel stav svého konta řešit. I proto se ho lidé, včetně mě, ptají, jak se mu daří a jestli si vydělá dost na to, aby uživil sebe a rodinu. S přítelkyní Kateřinou mají malého syna. Peníze jsou totiž jeden z aspektů práce, který nás fascinuje. Je to citlivé a zároveň zásadní téma. Vždyť hodně lidí pracuje především kvůli nim. Jak to Tomáš Gavlas správně identifikoval, tazatele ani tolik nezajímá, kolik přesně má zrovna on, ale jestli je vůbec možné žít tak svobodně, jak si to v téhle etapě zvolil. Každého nás láká zjistit, jestli jde dělat jen to, co nás baví, a přitom zvládat i praktickou stránku života spojenou právě s penězi. V rozhovoru s Tomášem se dozvíte, jak se to aktuálně daří jemu.

Jste spokojený s tím, jak se vaše pracovní cesta po vydání knížky vyvíjí? 

Pocit po dopsání a vydání knihy mi připomínal dokončení dlouhé poutě. Teď ale začala pouť ještě delší. Je to cesta do neznáma, která je v mnoha ohledech strašidelná, ale určitě naplňující. Edituju první vydání, připravuji e-knihu, audioknihu, překládám do angličtiny, skicuji další knihu, snažím se Karlaze šířit, chystám si přednášky, připravuji se na veletrhy, neustále ladím platformu a distribuci, potkávám se s lidmi. Práce na Karlazovi je spoustu, možností, kam se stáčet, taky, tak se snažím pečlivě rozhodovat o každém kroku.

Děláte kromě toho i něco jiného, třeba občas nějakou marketingovou zakázku?

V tuhle chvíli se věnuji pouze Karlazovi, protože mi to dává největší smysl. Vůbec se ale nebráním jiným činnostem, ke kterým mě cesta přivede. Nevnímám, že bych do konce života zůstal jen u knihy. Možná budu zase někdy manažerovat, možná školit, možná pořádat festivaly, možná se nechám zaměstnat v zahradnictví. Záleží, k čemu budu povolán.

Kdo vás povolá? Jak to poznáte?

Důležitá otázka, vlastně je o ní i velká část Karlaze. Snažím se rozhodovat podle myšlenek, které se mnou delší dobu zůstávají a ani po bližším zkoumání nezjišťuji, že by v nich bylo něco špatného, nebo že by mě sváděly na scestí. Je to těžší, než se zdá. Přicházejí různé nabídky, nápady na podnikání, či další projekty, ale pokud se mnou nevydrží “chodit” delší dobu, tak tuším, že nejsou správné. Nemají totiž sílu vést do neznáma, nechce se mi kvůli nim obětovat a nedodávají mi odvahu. Tomu “Kdo” mně nebo ostatním lidem do hlavy vkládá podobné povolávající myšlenky v Karlazovi říkám “Ten, který stojí nad cestou.” Někdy je ale těžké je správně rozlišit, protože mnoho myšlenek, které se zdají být dobré, mohou přicházet od toho, “který se skrývá pod cestou”.

Jaký máte distribuční model?

Kvůli Karlazovi jsem si založil vlastní nakladatelství a vybudoval e-commerce platformu, která je plně automatizovaná. Chtěl jsem zkusit, jestli je možné knihu prodávat i bez klasické knižní distribuce, která si bere okolo 55 %. Je to experiment. Knihy mám ve skladu, který je přímo napojený na můj e-shop a každou přijatou objednávku do druhého dne odesílá, vše je zároveň napojeno na fakturační a účetní systém. Na začátku to bylo poměrně náročné celé vyladit, ale teď už to skvěle funguje. Představa, že bych s knihami chodil na poštu, řešil vratky a doma je všechny balil, mě strašila. Vím, že logistika není moje silná stránka. Karlaz se dá sehnat asi v deseti kamenných prodejnách, vše po individuální domluvě, do velkých sítí se bez distributora nedostanete. Letos se mi ale podařilo podepsat smlouvu o umístění v síti Knihkupectví Academia, z čehož mám velkou radost. Samozřejmě bez distributora a dobrých pozic v knihkupectví je to pro mě těžký boj, protože většina knih se v ČR prodá jednak v knihkupectvích, druhak podle pozice, na které v knihkupectví jsou, což jsou placené pozice, které si rozebírají nakaldatelé a zatřetí v předvánočním čase jako dárky. Mě se musí podařit čtenáře nějakým způsobem přesvědčit, aby šel se záměrem na Karlazův web a objednávku udělal.

Tomáš na křtu své knihy

Jak hodnotíte dosavadní prodej knihy?

Jsou fajn. Prodejům hodně pomohlo, že lidi zajímá můj příběh, motiv opuštění výdělečného podnikání v reklamě, festivalů, abych šel psát Karlaze. Do toho doktorát z Filosofie, záliba v poutích, zkušenost z pobytů v klášterech. Do toho jsem nepřehlédnutelný tím, že mám přes dva metry. Pomáhají mi velká média, která vám dají jakési “razítko” serióznosti, ale i menší média, nebo influenceři, kteří knihu představí uvědomělým lidem, s nimiž by kniha měla nejvíce konvenovat. Vyhovují mi dlouhé rozhovory, kde se dá jít víc do hloubky.

Kdy vyjde první cizojazyčné vydání?

Překládáme rovnou do angličtiny s patrností toho, že chci vstoupit na americký a kanadský trh. Jsme asi v první třetině. Karlaz je obsahově náročnější a některé metafory jsou překladatelským oříškem. Naštěstí mám velmi šikovného překladatele a věřím, že to ideálně za rok vydám. V tuto chvíli řeším, zda-li u nakladatele, nebo svépomocí s podporou nějaké z lokálních agentur. Před pár týdny se mi konečně podařilo vykoupit doménu karlaz.com

Čtěte také: PENÍZE, CENY A ÚSPĚCH VYMĚNIL ZA PSANÍ O HLEDÁNÍ SMYSLU PRÁCE A ŽIVOTA

Jak moc je správná doména důležitá?

Doména je důležitá kvůli důvěryhodnosti a vyhledávání. Mít krátkou doménu s přesným názvem produktu/služby na .com je s ohledem na jejich cenu dnes poměrně vzácné. Překupnící domény prodávají skrze algoritmus a pokud na ně začnete častěji chodit, cena se začne zvedat. Pokud jim napíšete, že chcete slevu, cena vyskočí na dvojnásobek. Oťukával jsem jí vždy po čtvrt roce z různých IP adres, než cena spadla o více než polovinu, a pak jsem ji koupil.

Tomáš na pouti

Začal jste už psát další knihu?

Zatím si k ní stavím “lešení” a dávám dohromady materiál, ale ještě mi chybí hodně dílků. Měl by to být příběh, který rozvíjí témata v Cestě člověka a převádí je do příběhu putující ženy. Počítám, že na dopsání se budu potřebovat na několik měsíců vytratit někam do ústraní. Karlaz by se v budoucnosti měl skládat celkem ze tří knih.

Kolik máte v kalendáři aktuálně naplánovaných přednášek a na kterou se nejvíce těšíte?

Těším se třeba na Svět knihy. Karlazí přednáška je poměrně čerstvá záležitost, která vznikla na poptávku po vydání knihy. Mluvil jsem před různými publiky, ale letos jsem hodně zvědavý na knižní veletrhy, kterých jsem se ještě v životě neúčastnil, takže nevím, co očekávat.

Děláte přednášky placeně, nebo zdarma?

Myslím, že dělník si zaslouží svou mzdu.

Dá se psaním a přednáškami o knížce uživit?

Překvapuje mě, že když jsem měl agentury nebo pořádal akce, tak se mě na peníze nikdo neptal. Teď se na ně ptá dost lidí. Pak mi došlo, že se lidi neptají přímo na peníze. Je to podle mě otázka, jestli je bezpečné se vrhnout nejistým směrem. Otázka podle mě zní, “Je to, co děláš, bezpečné?” Pak říkám, ať si všichni, kteří se chtějí vydat do neznáma, dávají pozor a na cestu se připraví, protože na neprobádaných místech často žijí draci. Sám čekám, jestli mně nějaký nesluplne, ale zatím se kniha prodává a doma máme co jíst i pít. Jestli se tím dokážu dlouhodobě uživit, to uvidím až za několik let.

Kolik aktuálně času věnujete práci a kolik rodině a sobě?

Je to hodně tekuté, práci věnuji 5-6 hodin denně, zbytek s rodinou, staráme se ještě o cestu ani ne dvouletého dítěte. To je vlastně, taky práce ne? Téměř každé ráno chodím asi 4 kilometry trasu Z Dejvic, přes Ořechovku, Pražský hrad a Malou stranu až k Národce. Některé dny se tudy vracím i večer nazpátek. Rád chodím sám na obědy, o víkendu se zavírám do sauny.

Tomáš s rodinou

Jaké máte hlavní cíl/e na rok 2020?

Udržet v sobě víru, odhodlání a být užitečným nástrojem v božích rukou. No a ideálně neudělat žádná výrazně hloupá rozhodnutí. Konkrétně je to přeložit Karlaze, mluvit o Karlazovi, udělat dotisk české verze, vydat e-knihu a audioknihu, každý měsíc nahrát jeden díl podcastu, realizovat jednu delší pouť, trávit čas s rodinou a vyrazit společně na první delší dobrodružství pod stan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *