Expertka na práci s lidmi: šéf je ještě důležitější než lákavá značka firmy

[av_heading tag=’h1′ padding=’10’ heading=’Expertka na práci s lidmi: šéf je ještě důležitější než lákavá značka firmy’ color=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′]

Autor: Mirek Čepický

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Pomáhá propojit schopné lidi se správnými šéfy. Barbora Filáčková je expert na lidi a lidské vztahy v práci, neboli HR (human resources, lidské zdroje). Nabírala mě před více než deseti lety do Centrum.cz, když ještě patřilo jeho zakladatelům a původním majitelům Oldovi Bajerovi a Ondrovi Tomkovi. A nejen při náboru, ale i později při práci mi přišlo, že bere zaměstnance rozhodně víc jako lidi než jako zdroje. Teď spouští novou službu WinWinJob.cz. Mění přístup k hledání práce. Dává lidem možnost vybrat si šéfa a ne jen naopak, jak to doteď bylo zvykem. Mimo jiné jim radí, aby dobrému šéfovi dali přednost před značkou firmy, která může na první pohled lákat víc.

Byla jsi roky zaměstnanec i na vlastní noze. Co vnímáš jako největší rozdíl?

Na vlastní noze jsi zodpovědný úplně za všechno. Jestli bude práce a jaká a kolik za ni bude peněz. Jestli uživíš lidi, s kterými spolupracuješ a jak zajistíš, aby byli spokojení. Nic nedostaneš jen tak, žádné jistoty. A to mě baví. Nutí tě to pořád přemýšlet, co dělat jinak. V zaměstnání někdy narazíš na limity toho, co ovlivnit nemůžeš. Myslím, že je to často závislé na tom, jaký je tvůj šéf. A pak často nezbývá než změnit působiště. Proto jsem přesvědčená, že výběr šéfa je pro zaměstnání stěžejní.

Jak se podle tebe mění pracovní trh?

Ve srovnání s minulými lety je víc zajímavých pracovních příležitostí, než šikovných lidí, kteří by se na ně hodili a byli zároveň dostupní. Navíc ti šikovní lidé mají práci a aktivně novou neshánějí. Je potřeba hledat cesty, jak se k nim dostat, jak je zaujmout. Firmy musí aktivně budovat své jméno, být vidět, propojovat interní kulturu s marketingem tak, aby si přitáhly ty pravé lidi k sobě.

Co to znamená v praxi?

Obrací se princip fungování. Doteď je v hlavách firem i lidí, že si firmy vybírají „kandidáty“, ale to už neplatí. Chytré firmy se ale snaží zaujmout zajímavé lidi a dobře si uvědomují, že ti si mohou vybírat. Dle statistických údajů průměrně na 1 pracovní místo připadají 2 kandidáti. To bylo před lety nemyslitelné. Zajímavé je, že 80 procent zaměstnanců mění práci kvůli šéfovi. Proto jsem přesvědčená, že šéfové jsou klíč k tomu, jak najít ty pravé lidi do týmu. Za dobrý šéfem lidé půjdou a klidně i změní práci. Svět je propojenější, lidé své zkušenosti sdílí. To je taky důvod, proč přicházíme s WinWinJob.cz

Dá se dobrý šéf nějak popsat?

Pro každého to znamená něco jiného, v tom je to zajímavé. Rozhodně lze ale říci, že skvělí šéfové mají něco společného.  Podle mého názoru je to kombinace několika věcí. Odvahy rozhodovat, umění a ochoty naslouchat, víry v lidi a paradoxně kombinace pracovitosti s určitou dávkou lenosti.  A pak vám jednoduše řešeno musí daný šéf lidsky sedět – to je také nesmírně důležité.

Proč je důležitá lenost? Jakou v tom mixu hraje roli?

Když by tam nebyla, mohl být mít tendenci chtít dělat všechno sám.

Z různých průzkumů vyplývá, že většina lidí není v práci spokojená. Máš na to ze své praxe nějakou radu?

Říká se, že když máš v práci starosti, tak si to nemáš brát osobně. Moje rada je opačná: práce je osobní. Lidi v ní tráví spoustu času. A myslí na ni, i když v ní zrovna nejsou. Je to součást našich životů. Jsem přesvědčená, že zásadnější než co děláš, je s kým to děláš. A moje rada tedy zní: vybírejte si lidi, se kterými čas v práci trávíte.

Kdybys měla ještě něco poradit někomu na začátku kariéry, co by to bylo?

Aby si rozmysleli, co je pro ně důležité v mimopracovní části života a hledali cestu, jak to dostat do té pracovní. Co dělají rádi, v čem mají vášeň – v tom mohou být skvělí. Pak hledat místo, kde to mohou dělat, ale dobře zvážit, s kým to budou dělat. A nebát se dát na svoji intuici.

Jak intuice promlouvá k tobě?

Je to vnitřní pocit. Buď říká, cítím se dobře nebo se cítím blbě. A to bohatě stačí. Pak už nepotřebuji hledat logické argumenty.

Pro většinu lidí hrají v práci klíčovou roli peníze. Kvůli nim dělají i věci, které nechtějí Kde je ta hranice, co ještě takzvaně “překousnout“ a kdy už jít od toho pryč?

Každý to má jinak. Doporučuji ale nezapomínat na pocity štěstí a radosti. Nejen z dobré práce, ale i ze všech mimopracovních věcí. Pokud máte v hlavě jen slova jako „musím“, „měl bych“  žádná radost nepřichází, pak už je asi na čase, začít věci dělat jinak.

Barbora Filáčková

Během své kariéry prošla IT firmou Unicorn, začínala ještě v malé firmě Centrum.cz a po pěti letech odcházela z velké po prodeji novým majitelům.  Stále ji to táhlo do HR. Tři roky pracovala V  České spořitelně, kde se svým týmem a hlavně manažery nastavovala systém motivace a rozvoje pro zaměstnance celé finanční skupiny. Pak ji zlákalo mít svou firmu na outsourcing HR pro malé a střední firmy. Pojmenovala ji Evolta. Nově k ní přidává firmu další provozující WinWinJob.cz.
[/av_textblock]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *