Fipah, arodová osoba, která řeší hlavně práci

Svůj život chce využít na maximum i proto, že má problém se smrtelností. Vystudoval biochemii, věnuje se zajímavé práci se světlem, ale chce změnu. Ví přesně, jaká by měla být. Touží tvořit hudbu a vybudovat si v novém oboru fanouškovskou základnu. Hlavně proto, aby s ní získal i bezpečí a svobodu a nemusel řešit, co si ostatní myslí. Používá jméno Fipah. Na první pohled vypadá jako muž, ale pro ty, kteří ho znají lépe, rod nemá. Sám o sobě říká, že je arodová osoba. Necítí se tedy být ani ženou, ani mužem, ani kdekoli mezi těmito rody.  Pro tento rozhovor jsem nicméně zvolil pánské oslovení a češtinu, přestože Fipah odpovídal ve slovenštině proložené anglickými výrazy. Je v mnoha směrech zajímavý a výjimečný. Už třeba tím, že mi na začátku povídání v den, kdy bylo zamračeno, řekl, že si pravidelně a nezávisle na počasí na obličeji maže vrstvu slunečního krému.

Proč se chráníte opalovacím krémem každý den v roce?

Zpomaluje to stárnutí kůže. A to celý rok, ať jsem uvnitř nebo venku. Slunce každý den způsobuje stárnutí kůže. Když jdu jednou za rok na party, ptají se mě, jestli už mi bylo osmnáct, a mně je přitom 27. Je to mimo jiné i díky tomu, že si chráním kůži. Glorifikace opalování je špatná, protože podporuje nevratné poškození kůže.

Jak o sebe ještě pečujete?

Sportuju, jím zdravě. Udržovat se zdravý a zpomalovat stárnutí mi pomáhají i informace, které jsem se dozvěděl při studiu.

Studoval jste tedy biochemii, abyste mohl žít zdravěji?

Myslím, že jsem ovlivněný post socialistickým vzdělávacím systému, který se u nás skoro vůbec nevěnuje umění. Například ve Švédsku je podpora umění mnohem větší a děti tak mají lépe šanci se rozvíjet a poznat, co je baví. Trpím tím, že jsem vystudoval biochemii, protože chci produkovat hudbu. Celý život se chci vyjádřit. Od dětství si hodně rád a často zpívám. Zároveň se od první třídy velmi dobře učím a mám pořád jedničky. Chodil jsem na dvoujazyčné gymnázium. Hodně mě formoval přístup rodičů. Chtěli, abych šel studovat na vysokou školu do zahraničí. Nikdy mě nebavila historie nebo práva, tak jsem se rozhodl studovat přírodní vědy. Vybral jsem si to nejlepší z toho, co jsem tehdy mohl.

Kde jste studoval?

Nejdřív jsem šel na biologii a ekologii do Brightonu v Británii. To jsem brzy zjistil, že byla špatná volba. Tak jsem se vrátil na Slovensko a bylo mi v tu dobu psychicky špatně. Měl jsem naštěstí fantastickou terapii. Dva roky jsem se hledal. Chtěl jsem dělat umění a pořád jsem měl pocit, že na hudbu už je pozdě. Brácha mě vedl k tomu, abych studoval něco praktického, co je dobře placené, a umění abych dělal jen pro zábavu. Zvolil jsem biochemii a chemii na Karlově univerzitě v Praze. To jsou obory blízké molekulární biologii organismů, která souvisí se stárnutím. Bylo to ovlivněné i mým brutálním strachem ze smrtelnosti. Zajímalo mě, jak je možné stárnutí zpomalit. Díky biochemii jsem taky mohl zjistit, co je pro moje tělo zdravé. Díky tomuto studiu si umím najít a ověřit informace o zdraví, výživě, sportu nebo kosmetické chemii, proto například používám denně sluneční krém a držím přerušovaný půst. 

Jak jíte?

Dávám si jednou denně víc jídla. Pak mám zbytek dne půst. Jsem štíhlý, můžu jíst, jak chci a nepřibírám, ale přerušovaný půst je podle vědeckých studií tělu prospěšnější a věřím, že si díky němu prodlužuju život. Jím kolem jedné nebo druhé hodiny větší oběd. Původně jsem mohl jíst mezi osmou ráno a čtvrtou odpoledne, ale okno mezi jídly se mi i kvůli práci a plaveckým tréninkům smršťovalo, až se mi to slilo do jednoho oběda. Takhle mi to teď vyhovuje.

Pracujete se světlem, takže používáte znalosti z vědeckých oborů, které jste studoval?

Díky studiu rozumím tomu, jak světlo působí na hormonální systém. Podle výsledků aktuálních vědeckých studií dokážu navrhnout vhodné změny v osvětlení. Pracuji jako odborný asistent známého experta na zdravé osvětlení. Potkali jsme se už během mého studia biochemie. Pomáhám mu vytvářet osvětlení, které je pro lidi prospěšné a zdravé, například podporuje výkonnost nebo prospívá spánku. Je to malá firma, takže tam mám na starost více aktivit. 

Jak osvětlení ovlivňuje váš život?

Maximálně. Večer nesvítím bílým světlem. Pro lidský organismus je dobré svítit světlem, které neobsahuje modrou a zelenou spektrální složku. To znamená, že je na pohled oranžové, ovšem ne oranžové podle RGB, tedy smícháním červené a zelené. Například chytré RGB žárovky, přestože svítí oranžově, nejsou vhodné. Správné světlo má napodobovat slunce a oheň, jak jsou v přírodě. Západy slunce jsou oranžové, červené, teplé. Oko se začalo vyvíjet před více 500 miliony let a jeho vývoj se ukončil před 200 milióny let. Celý čas se na Zemi střídal den a noc a do oka šlo přes den modré a zelené světlo, které večer zmizelo a celou noc nebylo. S vynálezem ohně to nevadilo, protože oheň vyzařuje jen oranžové a červené vlnové délky, ne modré a zelené. Podle tohoto rytmu se nastavil biorytmus v těle. Je to dokonalé. Když se začala blížit noc, tělo začalo přirozeně vylučovat hormon melatonin. To ale platilo jen do konce devatenáctiletého století, kdy Edison vynalezl žárovku a začali jsme svítit světlem, které je bílé nebo teplé bílé.

Jak na nás bílé umělé osvětlení působí?

Konstantně nám do oka posílá signál, že je den, protože obsahuje celé barevné spektrum. Modrá a zelená část spektra, kterou každý bílý světelný zdroj vyzařuje, je pro nás důležitá během dne. Když si večer u postele čtete knížku nebo jdete v noci na toaletu, a používáte jakékoli bílé světlo, pošle vám signál do oka, že je den. To vám v závislosti na večerní nebo noční hodině zpomalí, opozdí nebo až úplně zastaví sekreci hormonu melatoninu na danou noc. Ten se začne vyplavovat zhruba hodinu až devadesát minut od posledního momentu, kdy vám naposledy do oka zasvítilo světlo s obsahem modré a zelené složky.  

 Jaký to má důsledek?

Je to problém, protože melatonin je spánkový hormon a mimo jeho spánkovou roli je to jeden z nejvzácnějších a nejsilnějších antioxidantů. Jeho role v krvi je, že ničí rakovinotvorné buňky a také volné radikály. Když celý život před spánkem a během noci svítíme bílým nebo teple bílým světlem, tedy plnospektrálním světlem s obsahem všech viditelných vlnových délek včetně modré a zelené, máme tohoto vzácného hormonu v krvi mnohem méně než lidi, kteří žili dřív bez bílého světla a také než ti, kteří 90 minut před spánkem a v noci používají používají světelné zdroje bez modré a zelené spektrální složky. Jim se melatonin začíná vyplavovat už během bdělosti večer před spánkem a v krvi ho mají už když jdou spát. A také plyne dál během spánku. Mají ho tedy mnohem více než lidé, kteří před spánkem a během noci svítí bílým plnospektrálním světlem. Lidé, kteří během života mají dlouhodobě méně melatoninu, nebo v noci dlouhodobě pracují, mají znatelně vyšší incidenci rakoviny, diabetu, srdečních onemocnění.

Když chce někdo jen přirozené světlo, předpokládám, že ho musí mít všude.

Ano, je důležité dbát na to, aby člověk nepřišel večer a v noci do kontaktu vůbec se žádným bílým světlem. Když ho někdo nemůže úplně eliminovat, jde použít například červené brýle na blokaci bílého světla. Dále je třeba mít všechny displeje se správným červeným filtrem, Apple night shift nebo F.lux nestačí. K tomu případné kontrolky na spotřebičích přelepit průsvitnou červenou nebo oranžovou fólií.

Věnujete se myslím zajímavé a užitečné práci, ale přesto toužíte po něčem jiném. Čím to?

Každý máme různé potřeby sebeaktualizace. Je mi jedno, že mám fajn práci. Přijde mi, že můj život je teď bez hodnoty. Každá lidská bytost prahne po něčem jiném.

Po čem prahnete vy?

Chci se věnovat hudbě, být někdo, kdo je vidět a díky tomu může spolupracovat s jinými zajímavými lidmi a dělat hodnotné projekty.  Když jsem byl teď v dokumentu Seznamu Trans*, ozývalo se mi spousta lidí a reagovali na to, že je to super a že jim to pomohlo. Ale ten dokument je jen o něčem, co jsem, ne o něčem, co tvořím. A hlavně ho udělal někdo jiný a ne já, není to moje práce. Pro mě je důležitý pocit, že Fipah něco tvoří. Kdybych se podíval na můj den z ptačí perspektivy, ráno vstanu, hodinu se připravuji, pak na světelném showroomu pracuji. Ta práce je fajn. Ale pak jdu domů, možná na trénink a spát. Takhle nechci prožít celý život.

Co byste tedy rád změnil a jak na tom pracujete?

Chci tvořit hudbu. Vím, co chci, ale zatím za tím bohužel adekvátně nejdu. Mám výsadu, že mám v současném zaměstnání opravdu dobré podmínky a pracuji třeba jen čtyři dny v týdnu. Ale na svou tvorbu potřebuju víc času. V kapitalismu je hodně málo času se zastavit a rozjet něco nového. A je těžké změnit obor, přejít z chemie do hudby. Aktuálně pracuju na své hudbě, protože to chci dělat ze všeho nejvíc. Hudbu tvořím anglicky, protože se chci prosadit v zahraničí.

Takže vaše největší životní téma není rod a věci s tím spojené, ale to, abyste dělal práci, která vás bude naplňovat?

Ano, proto chci i jistou formu viditelnosti. Hodně lidí to vnímá jen jednoduše tak, že Fipah chce být slavná. To je ale povrchní a není to pro slávu samotnou. Pro mě sláva znamená bezpečí. Může mě spojit s lidmi, kteří už i teď píší, že mě podporují. Já potřebuji, abych mohl být sebou, oblékat se, jak chci, a aby mě při tom nikdo na ulici nenapadal. Když jste Lady Gaga, můžete dělat, co chcete, a vypadat, jak chcete. Pro mě je to hlavně forma svobody. Chci dělat, co mě baví a dává lidem radost nebo je obohatí.

Zatím jste pořád na začátku cesty k hudbě a vlastní tvorbě. Kdy budete spokojený a poznáte, že už máte, po čem toužíte?

Je skvělé být Beyoncé nebo Billie Eilish, mně ale stačí to, že cesta jen začne a bude to fungovat. Až mi hudba vydělá na to, abych nemusel mít běžnou práci, a tím pádem se mohl věnovat další tvorbě, bude mi to bohatě stačit. Vím, že to nebude snadné i proto, že žiju v zemi, ze které je těžké prorazit na zahraniční trhy. Vystudovat biochemii je lehčí.

Proč vůbec jako rozený Slovák žijete v Česku?

Je to v podstatě omylem, nikdy to nebyl můj plán. Od střední školy jsem s partnerkou a spolu jsme odešli i do zahraničí. Pak jsme se z osobních důvodů přestěhovali do Prahy a jsme tu už šest let. Chtěli bychom ale tak za rok odejít do Švédska.

Více se o Fipah dozvíte na  www.fipah.com a v dokumentu Seznamu Trans*

0 replies

Přidejte komentář

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *