Zaměstnání má stejné fáze jako manželství. Podívejte se, v jaké jste vy

Jste do své práce zamilovaní, nebo počáteční okouzlení vyprchalo a zůstáváte jen ze zvyku a setrvačnosti? Blíží se nemilosrdný rozchod s vaším zaměstnavatelem? „Zaměstnanecký cyklus má s manželstvím opravdu celou řadu podobností. I když je fakt, že ne vždy jde o lásku na první pohled, ale třeba o sňatek z rozumu,“ říká Tereza Černá z personální agentury R4U.cz.

Obvykle nejdřív pocítíte přitažlivost. Nového partnera nebo firmu vidíte v mnohem lepším světle. Užijte si to, nebude to trvat věčně.

Přitažlivost se překlápí v romantické balení. Terminologií expertů na lidské zdroje se tomu říká obyčejně nábor. Pořád jsou na vás hodně milí, zažíváte spolu vášnivé chvilky, cítíte se jako king a budoucnost si malujete růžově.

Pak spolu začnete žít, proběhne takzvaný onboarding, česky by se dalo říci naloďování. Po něm dříve nebo později můžete zjistit, že to na palubě funguje trochu jinak, než jste předpokládali. Už v tom ale společně plavete.

A plynule přecházíte do rozvojové fáze. Chce se po vás, abyste se učili nové a nové dovednosti, které mají vztah dlouhodobě posílit. Je to někdy opravdu rozvíjející a jindy zase otravné. Zatímco v manželství může jít jen o večerní taneční, v práci musíte někdy začít tancovat tak, jak šéf píská.

V této fázi je klíčové, jak se při tom tanci cítíte. Původní přitažlivé síly povolily, růžové brýle jsou dávno pryč. Každý další taneček, který vás dlouhodobě štve, může být onou pověstnou poslední kapkou. A když firma nebo partner cítí, že vás ztrácí, je tu další fáze: snaha o udržení. Sliby, větší plat či jiné benefity… Role mohou být samozřejmě i prohozené, nejste vždycky vítěz. Druhá strana se vás bude chtít zbavit, a slibovat začnete vy…

Pak už je to většinou jen o tom, jak kultivovaně pojmete rozchod. Tahle fáze není nic příjemného, ale čím rychleji a s větší grácií ji obě strany zvládnou, tím dřív se budete moci soustředit na nový vztah.

Někdy to sedne, máte vztah nebo kariéru na celý život a všichni jsou spokojení. Konec nespokojeného partnerství ale není žádná tragédie. Často je změna naopak zdravá a osvěžující a můžete být díky ní mnohem spokojenější.

Článek byl připraven ve spolupráci s personální agenturou R4U.cz, která pomáhá firmám i kandidátům tvořit dlouhé a spokojené vztahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *