Na mateřské spustila blog Prošikulky.cz, dnes její střihy kupují maminky po celém světě

Všichni, kdo jsme prožili mládí před sametovou revolucí, známe časopis Burda. Tehdy si podle střihů v něm mnoho žen doma šilo oblečení západního střihu, které v obchodech téměř nešlo sehnat. Dnes, kdy můžeme nakupovat doslova po celém světě módu všeho druhu a často za výborné ceny, jsou domácí střihy zase velmi žádané. A ty z Česka dokonce začínají dobývat svět. Za jedním z nejpopulárnějších webů, kde ženy hledají tipy a rady na domácí šití, pletení a háčkování, stojí mladá maminka Petra Škrabáková. Spustila stránku Prošikulky.cz, která každý měsíc pravidelně zaznamenává více než 100 000 návštěv a rychle roste i počet fanoušků na sociálních sítích spojených s webem. „Web jsem založila před pěti lety, pár týdnů před porodem syna, tehdy jen jako blog s nápady. Měla jsem hodně hezkých reakcí, tak jsem se tomu začala věnovat víc a postupně jsem začala navrhovat vlastní střihy jak pro děti, tak i pro ženy. Zájem stále rostl, tak jsem v lednu 2018 založila firmu. Ta po roce fungování vydělává dost peněz na pokrytí běžných výdajů pro celou naši čtyřčlennou rodinu,“ popisuje Petra, která dříve dělala různé administrativní práce a dnes si užívá, že má práci jako koníčka.

Jaké oblečení jste si poprvé sama ušila a kdy?

První oblečení, které jsem si sama ušila, byly legíny z pánské košile. Ustřihla jsem rukávy a dala je dohromady. Výsledek za moc nestál. Ale to mi bylo asi osm let. Opravdu šít oblečení jsem začala na gymnáziu, kde jsem si ušila šaty do tanečních.

Kdy jste dostala nápad sdílet to s ostatními?

Nejdřív jsem napsala článek na blog pár týdnů před narozením druhého dítěte. Na mateřské jsem začala šít hračky pro dceru a jejich fotky jsem dávala na web. Postupně jsem šila oblečení pro děti a dělala jednoduché návody, jak ho ušít. Nakonec jsem se pustila do konstruování kompletních oděvních střihů, které jsem pak na webu začala i prodávat. 

Máte nějaký vzor?

Nikoho konkrétního. Líbí se mi, když mají lidé vášeň pro to, co dělají. 

Jak to pokračovalo dál? Jaká byla například cesta k dnešnímu webu?

Web mi jednoduše na WordPressu připravil manžel Honza. Výhoda je, že má zkušenosti z online podnikání, v minulosti například založil, provozoval a prodal web Proděti.cz. Postupně jsme přidali eshop, platbu kartou a další funkce, aby nakupování střihů a jejich stahování bylo co nejjednodušší. Soustředíme se hlavně na obsah webu, ten je nejdůležitější, technologie tolik neřešíme.

Čím si vysvětlujete, že v době, kdy se dá všechno sehnat a často i hodně levně, chtějí lidé věnovat čas vlastní výrobě?

Trh je zaplaven levnými věcmi a v oblečení, stejně jako v jídle, je trend, že lidé více přemýšlejí o udržitelnosti a kvalitě. Při vlastním vytváření si můžete vybrat z velkého množství kvalitních látek, které jsou vyrobené šetrně k přírodě. Navíc ušijete originální kousky oblečení, které nemá každý a nakonec máte super pocit z dobré práce. Věřím, že pro spoustu zákaznic je šití určitá forma terapie v dnešní uspěchané době. Taky si myslím, že hodně lidí má dobrý pocit, když můžou sami vlastnoručně vytvořit nějaký výrobek.

Jak vám rostla návštěvnost webu a počet fanoušků na sociálních sítích?

První rok a půl byl web vyloženě jenom hobby záležitost, s návštěvností kolem 5 000 za měsíc, v lednu 2016 už to začalo být kolem tisícovky návštěv denně. V lednu 2017 jsem začala prodávat střihy a návštěvnost jde od té doby nahoru, nyní se pohybujeme kolem 100 000 návštěv měsíčně. Na Facebooku postupně roste komunita fanoušků, dneska má stránka Prošikulky přes 17.000 fanoušků. Poslední rok se zajímavě zvedá zájem i o náš Pinterest, Instagram i Youtube. Dohromady na těchto sociálních sítích máme aktuálně kolem 27 000 fanoušků.

Dá se tím už uživit, nebo je to stále spíš koníček?

První půl rok to byl jenom malý přivýdělek na mateřské, od podzimu 2017 už je Prošikulky opravdové zaměstnání a v podstatě uživí celou naši rodinu. V lednu 2018 jsme založili Prošikulky.cz s.r.o. a firma se po 14 měsících od založení stala plátcem DPH. 

Kdo jsou vaši zákazníci?

Nejčastěji maminky na mateřské, které šijí pro svoje děti. Poslední dobou roste i skupina babiček, které jsou zvyklé šít a nyní už v pohodě ovládají počítač a umí nakupovat na internetu. Máme dokonce i pár mužů.

Proč by si lidé měli kupovat střihy právě od vás?

U mých střihů máme takzvané přídavky na švy – je to celkem neobvyklé, ale švadlenkám to usnadňuje práci se střihem. V zahraničí je to běžné, u nás moc ne. Ke střihům pak vyrábíme hodně detailní návody a točíme videa. Díky tomu, že jsou návody srozumitelné a provázejí krok za krokem, tak si relativně složité oblečení můžou ušít i začátečníci. Hodně zákaznic mi píše, že se díky návodům pustily do věcí, kterých se dřív bály. 

Znáte je jen virtuálně nebo se potkáváte i v realitě?

Zákaznice znám jenom virtuálně, ale hodně z nich objednává často, a tak o sobě víme docela dost informací. Je fajn, když mi zákaznice posílají fotky svých výrobků podle mých střihů a pochlubí se svými úspěchy. Z toho mám vždycky velkou radost. 

Jakou práci jste dělala dříve?

Různé administrativní práce v kanceláři a myslím, že už se k původní práci nevrátím, teď jsem hodně spokojená. Není nic lepšího, než když se koníček stane zaměstnáním.

Jaké máte s prošikulky.cz další plány?

Přidáváme tam postupně nové střihy, chystáme video kurzy šití, aby se i úplné začátečnice nebály začít. Postupně chystáme anglickou verzi webu pod značkou Picolly a pracujeme na překladu polské verze webu. Ale pořád platí, že je to pro mě hlavně zábava. 

Jak těžké je uspět v cizině?

Je to určitě mnohem těžší než uspět lokálně. Po světě je mnohem více tvůrců střihů, velký výběr, ale samozřejmě také mnohem více zákazníků. Celkem se nám daří prodeje na zahraničních velkých marketplacech jako je Etsy.com nebo Makerist.com. Mé střihy se už prodaly do desítek zemí, například USA, Kanady, Austrálie a mnoha dalších. Na Etsy.com existuje mapka prodejů, vypadá zajímavě, ale ještě je hodně zemí, kde nejsme. 

Mapka prodejů

Co je na tomto podnikání nejtěžší?

Nedá se říct, že je na tom něco specificky těžkého. Práce je to zajímavá a kreativní. Nejtěžší asi bylo naučit se řemeslo, ale protože mě šití a navrhování oblečení opravdu baví, nikdy jsem to nebrala jako něco složitého nebo nepříjemného, spíš naopak. 

Co vám naopak dělá největší radost?

Největší radost mi dělá zpětná vazba od mých zákaznic. Když mi pošlou fotky svých výrobků nebo mi jenom napíšou, že se jim díky mému střihu nebo návodu povedlo ušít něco pěkného, co jim nebo jejich blízkým dělá radost. 

Více se o webu prošikulky.cz můžete dozvědět také na Facebooku, Instragramu, Pinterestu nebo Youtube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *