Test: máte spíš myšlení zaměstnance nebo podnikatele?

[av_heading tag=’h1′ padding=’10’ heading=’Test: máte spíš myšlení zaměstnance nebo podnikatele? ‘ color=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′]

Autorka: Tereza Černá, spolumajitelka společnosti R4U

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Láká vás volnost podnikatele, ale zároveň pokukujete po kariéře ve velké firmě? Pokud jste na vážkách, můžou vám pomoci následující otázky. Zkuste se zamyslet, jaká reakce na ně je vám bližší. U jednotlivých odpovědí si zapisujte, jestli na vás sedí spíš a) nebo b). A za tři minuty můžete mít trochu jasněji, k čemu vás to přitahuje víc.

Co pro vás znamená dovolená?

a) Bez dovolené si nedovedu představit rok. Potřebuji svých několik týdnů klidu pro sebe, rodinu a kamarády, kdy se úplně odstřihnu od práce.

b) Potřebuji odpočívat, ale když mám hodně práce nebo je třeba cokoli udělat, jsem ochotný/á pracovat i na dovolené.

Co uděláte ráno po bujarém večírku s hlavou jako střep?

a) Žádný velký problém, pošlu sms, že si beru sick day. Prezentaci pro klienta za mě může udělat kolega.

b) Nacpu do sebe aspirin, dám si studenou sprchu a mažu do práce. Nikoho nezajímá, co jsem dělal/a v noci.

Jak je pro vás důležité rozhodovat o svém čase?

a) Mám rád/a režim a v disciplíně mi pomáhá, když mám nad sebou trochu bič. Vyhovuje mi, když mám předem jasno v tom, co a kdy dělám. A také v kolik to dodělám.

b) O tom, co kdy budu dělat, rozhoduji nejradši sám/sama. Nechci, abych někde musel/a vysedávat, i když není co dělat. Práci udělám, kdy je potřeba, a sám/sama si to musím ohlídat.

Jak moc pro vás znamená pravidelný měsíční příjem?

a) Ten potřebuji nezbytně. Nejde jen o konkrétní sumu peněz, ale i o skvělý pocit, že mi spolehlivě každého 11. v měsíci přistanou na účtu.

b) Můžu fungovat s tím, že mi peníze chodí nepravidelně. Důležité je, aby byly. Rád/a si také řídím intenzitu práce během roku a ta by se měla odrážet i v tom, kolik vydělám.

Berete rád/a zodpovědnost za svá rozhodnutí?

a) Vyhovuje mi, že za mě některé věci rozhodují jiní, je to pohodlnější a bezpečnější.

b) Rád/a rozhoduji o věcech co nejvíce sám/a. Občas něco zvorám, ale to k tomu patří, chybami se člověk učí.

Jak moc v práci riskujete?

a) Riskuji raději méně a rozhodně nesázím všechno na jednu kartu. Potřebuji mít své životní jistoty. Radši vsadím na ně, než abych vyhledával/a riziko, jehož podstoupením sice můžu možná hodně získat, ale také dost ztratit.

b) Riskování jsem ochotný/a podstoupit, pokud je to pro něco, čemu věřím a co mohu dostatečně ovlivnit. Pro to, abych dosáhl/a svých pracovních snů jsem ochotný/a riskovat hodně.

Jaký vztah máte k firemní politice?

a) Pokud po mně někdo chce, abych dělal/a něco, co mi nedává smysl nebo tomu nevěřím, nemám problém to udělat, když se mi to vyplatí.

b)  Snažím se politice v práci vyhýbat. Nejraději jsem, když můžu na rovinu říkat, co si myslím a dělat hlavně to, v čem vidím smysl.

Jak je pro vás důležitá prestižní vizitka?

a) Chci ukázat, že jsem to někam dotáhl/a. Když vytáhnu vizitku se jménem velké, silné firmy, cítím se dobře. Nejraději bych to dotáhl/a na co nejvyšší funkci. Klidně pro to budu dělat i věci, které mě nebaví.

b) Nejlepší vizitka je taková, na které jsem sám/sama za sebe a za něco, co umím, co rozhoduji a co mám do velké míry ve svých rukou.

O co častěji jste odpověděli variantu a), o to lépe vám bude pod křídly zaměstnavatele. Čím víc máte odpovědí b), tím víc tíhnete k vlastnímu podnikání. Žádný test vám úplně jasně neřekne, kudy přesně se vydat dál, ale je dobré jít po té cestě, jejíž prostředí je vám osobně bližší a na které se cítíte lépe.

 
[/av_textblock]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *