Šťastnější díky štědrosti

[av_heading heading=’Šťastnější díky štědrosti’ tag=’h1′ style=’blockquote modern-quote modern-centered’ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ padding=’10’ color=” custom_font=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′]

Autor: Mirek Čepický

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Ve štědré sociální síti Hearth.net, kterou založil miliardář Libor Malý, dělají opak toho, co většina z nás. Naplno podporují to, aby si lidé navzájem dávali užitečné věci a pomáhali si. Bez peněz. Pro radost z darování. Věří totiž, že to může přinést větší štěstí více lidem než hromadění věcí a nekonečné vydělávání peněz. Takovou myšlenku není snadné šířit, ale i tak se za tři roky k síti Hearth.net připojilo kolem dvaceti tisíc lidí, kteří jiným bezplatně věnovali svůj čas a také jim zdarma nabídli různé věci, od drobností jako je oblečení a kolo, až po pojízdné auto nebo i dům. Ten mě zaujal nejvíc, ale bohužel jsem už nedopátral, jak to s ním dopadlo. Kdo komu dům dal? Proč? Jak to těm lidem změnilo život? To jsou přesně příběhy, které může zaznamenat textař, kterého v Hearth.net právě hledají. A abych případným zájemcům celý projekt a lidi v něm víc přiblížil, udělal jsem rozhovor s Lenkou Melicharovou, šéfkou týmu Hearth.net, která na tomto postu nedávno vystřídala Honzu Dolínka. Ten  přešel do správní rady společnosti Adato Paradigma, z.s., která o projekt Hearth.net pečuje.

Lenka Melicharová, ředitelka Hearth.net

Co tě přivedlo do Hearth.net?

Po přečtení informace, o tom, že Hearth.net vyhlašuje výběrové řízení, se mi zřetelně rozbušilo srdce. Bez váhání a přemýšlení jsem na kontaktní email poslala průvodní dopis, který jsem napsala úplně spontánně, a připojila jsem CV. Po několika setkáních s interním týmem a zakladatelem Liborem Malým jsem loni těsně před štědrým dnem dostala email, že mě berou do týmu.

Čemu ses věnovala před tím?

Přestože jsem studovala ekonomickou fakultu, řízení podniku a podnikové finance, vedla moje cesta mimo komerční sektor. Pracovala jsem pro obecně prospěšnou společnost, soukromou Vysokou školu finanční a správní, o.p.s. A před osmi lety se mi narodila dvojčátka, kterým se hodně věnuji. Jsou to mí nejvlivnější učitelé bdělosti a moudrosti. 🙂

Jak bys popsala, co v Hearth.net děláte?

Jsme společenství lidí, které šíří osvětu a poukazuje na transformační potenciál vzájemné štědrosti a laskavosti. Vyvíjíme a bezplatně poskytujeme nástroj pro praktikování ekonomiky daru – webovou platformu Hearth.net. Umožňujeme lidem integrovat principy vědomého obdarovávání a sdílení toho nejlepšího z nás do každodenního života. Lidé si tak mohou skrze vlastní zkušenost dojít k poznání, že pěstování hodnot jako jsou štědrost a laskavost je nejlepší investicí vedoucí k plnohodnotnému životu, štěstí a trvalé spokojenosti.

Kam chceš Hearth.net posunout ty?

Aniž  bych na to před tím pomyslela, tak když jsem 3.1.2017 ráno vstupovala do budovy, kde sídlí Adato Paradigma, z.s. a Hearth.net, proletělo mi hlavou zavnímání, které by se do slov dalo vyložit jako: “Nechť se do působení pro Hearth nepletu a nechám vedení moudrosti prostor. Nechť se má osobnost se svým  názorovým systémem a různými tendencemi hodnotit a na základě toho pak jednat a rozhodovat, neprojevuje…nechť jsou mé schopnosti, talenty či možnosti použity ve prospěch celku, ať už to pro mne jako Lenku znamená cokoli.“ Vnímám, že tvoření či takzvané páchání dobra z osobnosti, vždy, ať si to uvědomujeme či nikoliv, vychází z představy dobra, z toho, co my za dobro považujeme. Což z pohledu celku tak jednoznačné být nemusí. Protože někdy to, co je pro jednoho dobré, pro druhého může být zlé a naopak. Co je prospěchem pro jednoho, může být pociťováno druhým jako neprospěch.

Nějak Hearth.net svým působením ale určitě změníš. Jak konkrétně to plánuješ dělat?

Trasu, po které se Hearth.net letos vydává, bych popsala, že je ve znamení spolu-tvorby, kvalitních sociálních vztahů, edukace, udržitelnosti a vykročení za hranice ČR. Budeme také tvořit mobilní aplikaci a nový kabát i obsahovou náplň Hearth.net jako takové. V neposlední řadě zaměříme pozornost na stabilizaci a rozšíření interního týmu.

Kolik lidí v Hearth.net aktuálně pracuje?

Momentálně máme čtrnáctičlenný tým, do kterého započítávám i radu moudrých – členy správní rady – zakladatele Libora Malého, Jirku Bártu z Nadace Via, Pavla Šeberu, finančního ředitele v ORBIT s.r.o.  a Honzu Dolínka, bývalého šéfa Hearth.net. Hodně věcí řešíme také externě v dodavatelském či “obdarovatelském” módu.

Koho ještě potřebujete do interního týmu?

Momentálně dva lidi. KREATIVNÍHO PSAVCE, milovníka textu, skrze nějž ožívá smysl a význam slov. Člověka, který dokáže vhodnou formou šířit povědomí o existenci Hearth.net, jeho vizi a poslání, a vést jednotnou jasnou a srozumitelnou linku efektivní komunikace, jak směrem k veřejnosti, tak k uživatelům a k potenciálním donátorům tohoto unikátního projektu.

Také hledáme UX-DESIGNÉRA. Ideálně zkušeného kandidáta s citem pro příjemný design sociálních sítí, i reálné možnosti vývojářů.
[/av_textblock]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *