Čas při podnikání je skoro jako černá díra

Bacha, odchodem ze zaměstnání na volnou se můžete snadno ocitnout v jakémsi Matrixu, kde se všechno točí mnohem rychleji. Aspoň tak to vnímám já rok poté, co jsem v 39 letech začal podnikat. Parádní sice je, že si o tom, co kdy budu dělat, rozhoduji hlavně já, ale není to zdaleka jen s nohama na stole. Vnímání času se mi změnilo asi takhle:

sdr

  1. Odchodem z korporace jsem mnohonásobně snížil počet meetingů, užvaněných konferenčních hovorů, přečtených i sesmolených mailů, rádoby vytuněných prezentací a jiných úkolů, které žerou hodně hodin, ale skutek utek. Místo toho teď zvládnu spoustu jiné práce.
  2. Někdy mi ale stejně vrtá hlavou, kam se podělo těch 50 hodin týdně, které jsem jako zaměstnanec i s dojížděním od pondělí do pátku trávil v kanceláři na druhém konci Prahy. Mám podezření, že týdnu od doby, kdy jsem začal podnikat, někdo pár hodin čórnul.
  3. Do uvolněného času se mi totiž vedralo spousta zajímavých aktivit. Navíc si do velké míry sám rozhoduji, kdy se do nich pustím. To by nemělo chybu, kdybych občas nekoketoval s prokrastinací.
  4. Největší plus je, že s rodinou trávím mnohem víc času než dřív. Místo chození do kanceláře jsem s nimi často na venkově, kde kombinujeme práci s výlety, koupáním, sportováním a dalšími radovánkami. Jen jsem zjistil, že je dobré držet i toto na uzdě, aby se s z toho nestalo mínus. Takže občas i rád zmizím do kanceláře.
  5. Největší nevýhoda naopak je, že už nemám placenou dovolenou a taky se ještě nedokážu od práce úplně ostřihnout, takže si často beru pár úkolů s sebou i na různé výlety. Učím se sice vypínat práci i na několik dní, zatím v tom ale nejsem žádná extratřída.
  6. Pořád se taky učím líp oddělovat čas na práci a zábavu a dát tomu víc řádu i během dne. Nejvíc mi zatím fungují koncentrované bloky – pár hodin práce, pár hodin zábava/odpočinek.
  7. Často si připomínám, že už nejsem placený za sezení v open spacu, ale za výsledek, takže je hlavně na mě, kdy práci udělám. Někdy se ale úkoly nahromadí a přijde vlna tak intenzivní práce, kterou bych snad nepřál ani své bývalé šéfové. To si pak nadávám, že mám líp plánovat.
  8. Mám pořád pocit, že bych toho, sakriš, chtěl a měl stíhat mnohem víc.

Jestli máte někdo osvědčené tipy, jak co nejlépe kombinovat práci na volné noze s rodinou, sem s nimi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *