Horník za klávesnicí

Autor: Mirek Čepický

Představte si, že je vám skoro pětačtyřicet a někdo řekne, že práce, kterou jste se živili celý život, úplně končí. Máte rodinu se třemi dětmi, jste plní síly, bydlíte na severu Moravy, kde se jiná práce shání těžko, a potřebujete vydělávat. Přesně to se nedávno stalo stovkám horníků z OKD ve Staříči a v Chlebovicích. Jedním z nich je Tomáš Hisem.

Tomáš Hisem po šichtě

Tomáš Hisem po šichtě

Místo uhlí algoritmy

Od mládí je zvyklý na žár vysokých pecí a na úzké chodby dolů i 1300 metrů pod zemí. Teď, po více než dvou desetiletích práce v montérkách, sedí v čisté košili u počítače a začíná úplně od píky v oboru, ve kterém zatím patří k těm nejhorším na trhu. Po programátorech a jiných IT odbornících je totiž v době, kdy důlní průmysl umírá na úbytě, taková sháňka, že je to nejlepší šance, jak se dobře uživit. A tak má Tomáš Hisem během dne místo černého obličeje hlavu plnou algoritmů. A doufá, že si díky nim bude vydělávat podobné peníze jako dříve na dole. Když obstojí. A to je v konkurenci lidí, kteří se IT věnují od mládí, dost náročný úkol.

Nebát se výzvy

Ale už má za sebou první krok. Na konci února zvládl zkoušky a kvalifikoval se tak do několikaměsíčního kurzu na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Má výhodu, že ho počítače neděsí, spíš naopak. To je ale jenom začátek.  Aby obstál a mohl si říct o plat kolem 40 tisíc korun a více, jaký měl v dole, bude se toho muset naučit ještě mnohem víc. Na první podhled se to někomu může zdát jako science fiction - horník programátorem, to přeci nedává smysl. Ale já věřím, že to jde. Těm horníkům teď jde o jejich další život. Na to jsou zvyklí a umí se s tím poprat.

Učit se nové kousky

„V hornictví jde o život prakticky denně. Práce pod nezajištěným stropem, nebo se stroji a strojními díly s velkou hmotností je vždy nebezpečná a to i přes to, že se klade velký důraz na bezpečnost práce. Zažil jsem spoustu dramatických situací, spadnutí závalu, kdy nebylo vidět na krok, a člověk nevěděl, kde je, nebo průtrž uhlí a plynů. Pro mě byly nejhorší situace, kdy došlo k úrazům mých spolupracovníků a podřízených,“ říká Tomáš Hisem. A dodává, že ho u klávesnice baví zkoušet, jestli člověk za ta léta v jednom oboru nezakrněl a je schopný se ještě naučit něco nového. Věřím, že jo a fandím mu, aby to dal.

A na kurzu u klávesnice